10 Rzeczy, Na Których Musisz Się Skupić W Nowej Pracy.

Pierwsze dni w nowej pracy są mega ważne. W tym artykule opowiadam o co musisz zadbać.

10 Rzeczy, Na Których Musisz Się Skupić W Nowej Pracy.

Siema! 👋

Te pierwsze dni w nowym miejscu są cholernie ważne i mogą (ale też wcale nie muszą) być niesamowicie trudne. Przez te pierwsze dni jesteś mimo wszystko na świeczniku. Manager obserwuje Twoje działania, a pozostali członkowie zespołu próbują połapać się, kim Ty w ogóle jesteś.

I masz niewiele czasu, aby „pierwsze wrażenie” było pozytywne.

I jak zwykle to jak będzie wyglądała Twoja rzeczywistość, zależy od środowiska, do którego trafisz. A na to środowisko składają się firma (zasady i kultura organizacyjna) oraz ludzie. Trudno jest mieć 100% pewności podczas rozmowy rekrutacyjnej, do jakiego miejsca tak naprawdę trafisz. Ekipa rekrutacyjna w zasadzie może sprzedać Ci dowolną historię o tym, jak firma, do której aplikujesz, jest niesamowita.

Ale, zakładamy, że miejsce jest spoko, bo w innym przypadku poniższe rady nie mają zastosowania.

Pytanie jest następujące: O czym powinieneś pamiętać?

Dowiedz się (o ile jeszcze nie wiesz) kto będzie Cię wprowadzał do zespołu.

Z założenia powinieneś mieć przydzieloną osobę do tego celu. Jeśli jednak nikt Ci takiej osoby nie wskazał, to zapytaj o nią swojego managera. Chodzi o to, żebyś nie zawracał głowy swoimi pytaniami osób z całego zespołu (przynajmniej na początku). Ta jedna oddelegowana powinna pokazać Ci, co w trawie piszczy.

Nie bój się zadawać pytań.

Po pierwsze dlatego, żebyś na bieżąco rozwiewał swoje wątpliwości. Po drugie druga strona prawdopodobnie odbierze to pozytywnie. Poukładanym ludziom zależy na tym, aby pracować z osobami, które są aktywne. Szczególnie tym, które są odpowiedzialne za zespół. Poprzez zadawanie pytań pokazujesz, że CHCESZ.

Im więcej pytań zadasz (oczywiście sensownych pytań) tym lepiej dla Ciebie na samym początku. Nie ma sensu palić cennego czasu na samym początku na próby zrozumienia zespołu, procesów czy znalezienia odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w pełni samodzielnie.

Dowiedz się jak najwięcej, zapisuj, a potem z tego korzystaj.

No właśnie. Święta sprawa – rób notatki.

Zapisuj wszystkie informacje, które mogą Ci się potencjalnie przydać. Zapisuj to, o czym mówi osoba, która Cię wprowadza do zespołu czy po prostu to, co usłyszysz, a może być ważne w nowym miejscu. Mogą to być m.in.:

  • Linki do narzędzi, z których będziesz korzystał na co dzień.
  • Linki do ważnych zasobów: np.: wiki zespołowe, układ zespołu
  • Imiona osób, z krótkich opisem czym się zajmują — poznasz sporo osób, więc możesz zacząć zapominać, kto jest kim.
  • Niezrozumiałe koncepcje, wyrażenia w kodzie projektu. Zapisz nazwę pliki/klasy, a potem o to zapytaj.

Gościu, idź do biura.

Jeśli masz szansę być w biurze i zespół rzeczywiście z niego pracuje, to spędzaj tam na początku jak najwięcej czasu. Tym sposobem zwiększysz swoje szanse na zaistnienie w zespole razy 1000. Wiem, co mówię, bo do swojego zespołu zatrudniłem się podczas pandemii, a prawdziwie poznałem go, dopiero gdy zaczęliśmy się spotykać w biurze.

Moim zdaniem jakościowe relacje buduje się tylko face2face.

Swoją drogą, pochodzę z tej strony barykady, która uważa, że praca z biura z zespołem jest znacznie bardziej wartościowa i wydajna.

No przekonaj mnie.

Wrzuć lub poproś o taska na swój onboarding w zespole.

Nikła jest szansa na to, że już na samym początku będziesz miał realne zadania projektowe. Pewnie przez tydzień lub dwa będziesz poznawał organizację.

Poproś o taska, który będzie przypisany do Ciebie. To podświadomie wprowadzi Cię w codzienność projektową, a po drugie inni zaczną widzieć na projektowym boardzie, że istniejesz. Uwierz mi, niektórym w zespole może umknąć informacja, że dołączyła nowa osoba.

Na daily możesz użyć tego zadania, aby zacząć po prostu mówić. I przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Opowiedz w dwóch/trzech zdaniach co nowego się dowiedziałeś podczas onboardingu.

Tylko nie rozgaduj się, bo zadziała to na Twoją niekorzyść. Pamiętaj – dwa, trzy zdania.

Zapytaj o standardy kodu.

Zazwyczaj zespoły mają to gdzieś spisane. Zapytaj, czy taka lista gdzieś istnieje.

Poproś o wprowadzenie do kodu źródłowego.

Jeśli nikt nie zaproponował Ci pomocy przy wprowadzeniu do kodu źródłowego projektu, to poproś o nią. Zapytaj swojego managera o to, kto może to zrobić. Być może jesteś w stanie sam to określić i poprosić o wprowadzenie?

Skup się na wysokopoziomowym opisie projektu: przyjętych standardów, użytych koncepcji, opisu warstw czy wzorców. Pamiętaj, nie skupiaj się na zadawaniu szczegółowych pytań o implementacje konkretnych części.

Myślę, że też nie jest to jeszcze dobry moment na ocenianie projektu. Swoje uwagi pozostaw dla siebie.

Stale pokazuj, że istniejesz.

  • Od samego początku dołączaj jako (dodatkowy) recenzent w przeglądzie kodu.
  • Nawet jeśli nie dodasz jeszcze żadnych komentarzy. Przeglądaj kod.
  • Zadawaj pytania na daily.
  • Zaglądaj do biura. Zdecydowanie łatwiej poznasz zespół.
  • Pracujesz w pełni zdalnie? Udzielaj się na czatach.
  • Przygotowuj się do spotkań.
  • Po trzech/czterech tygodniach staraj się prosić różne osoby o pomoc (znowu, o ile naprawdę jej potrzebujesz).

Nie odkrywaj wszystkich swoich kart.

Serio, nie mów o sobie wszystkiego wszystkim na samym początku. Zachowaj trochę tematów na później. Dawaj się poznawać powoli. Zamiast mówić o sobie, proś ludzi, aby opowiadali o sobie. Zacznij poznawać zespół, dopiero wtedy skup się bardziej na mówieniu o sobie.

Pamiętaj o pokorze.

Jeden z tematów, który jest dla mnie mega ważny. Kiedy widzisz, że definitywnie coś nie działa, jak powinno, to nie próbuj być "panem najmądrzejszym". Za to zacznij od zrozumienia, dlaczego sytuacja wygląda tak, a nie inaczej.

🙏
Pamiętaj, że jesteś NOWY i nie masz pełnego kontekstu na tematy obecne w zespole.

Zrozum realia, a dopiero potem mów o swoich przemyśleniach. Chodzi o to, aby nie sprowokować innych osób w zespole do obrony. Raczej mało osób lubi, gdy ktoś obcy nagle wpada i rozwala jego ułożone klocki (nawet jeśli nie są one ułożone, jak trzeba). I to szczególnie gdy mówi to osoba z mniejszym doświadczeniem.

Na temat pokory i ego mega polecam tę pozycję:

Ego to Twój wróg
W Ebookpoint znajdziesz: Ego to Twój wróg, autor: Ryan Holiday, wydawnictwo: Onepress. Produkt dostepny w formacie: Książka, ebook, audiobook. Pobierz i przeczytaj darmowy fragment.

Jestem w trakcie jej drugiego czytania.

Co z Twojej perspektywy było lub mogłoby być dla Ciebie przydatne na początku pracy w nowym miejscu? Poważnie, jestem ciekawy. Napisz w komentarzu poniżej. 👇

Owocnego tygodnia 🤝


🔥
Artykuł oryginalnie pojawił się w mailu do osób zapisanych na mailing Dziarski Dev, gdzie piszę o tym, jak być skuteczniejszym programistą. Wpadnij i zobacz o cho: 
Dziarski Dev - Zwiększ Swoją Widoczność W Zespole.
Jesteś Junior/Mid Developerem? Pokażę Ci jak zwiększyć Twoją widoczność w zespole developerskim.