Czego Się Uczę? Moje Książki i Kursy. Czerwiec 2023.
Polecane książki oraz kursy dla programistów. Junior i Senior znajdzie tutaj coś dla siebie.
Dzisiejszy artykuł będzie nawiązywał do poprzedniego, w którym pisałem, jak podchodzę do nauki nowych rzeczy. Jeśli miałeś okazję czytać poprzedni artykuł, to wiesz, że staram się inwestować w różnoraką wiedzę. Ogólnie rzecz biorąc, chcę mieć pojęcie o wielu dziedzinach.
Melanż tematów
I doskonale zdaję sobie sprawę, że kiedy zobaczysz poniższą listę książek i kursów, możesz dojść do wniosku, że czytam wszystko na raz i ta wiedza mi się kompletnie miesza. No i powiem ci, że nie do końca tak jest. To też nie jest tak, że czytam każdą z tych pozycji codziennie. Bardziej podchodzę do tego w ten sposób, że jednego dnia poczytam sobie kawałek rozdziału z jednej książki, drugiego dnia zgłębiam temat architektury, a kolejnego pozwalam sobie na coś związane z inżynierią oprogramowania lub pracą w zespole.
Są to jakieś 30-minutowe sloty przed snem lub na bogato, przy biurku. W tym drugim przypadku raczej czytam coś technicznego. Swoją drogą ostatnio odkryłem ołówek ✏️. Geniusz. Zacząłem zakreślać akapity, które wpadły mi w oko. Potem fajnie się wertuje strony i widzi te zaznaczone informacje.
Przez to, że każdego dnia mojej liderskiej codzienności pracuję z różnymi problemami, zwyczajnie chcę stymulować swoją głowę dodatkową i różnorodną wiedzą. I tę właśnie stymulację znajduję w książkach i kursach.
Na głowie mam tylko jeden projekt (czerwiec 2023). Oznacza to, że mam styczność z podobnymi problemami i tymi samymi ludźmi każdego dnia. Rzecz w tym, że jeśli długo jesteś w danym środowisku, możesz po pewnym czasie przestać widzieć rzeczy (a szczególnie rozwiązania problemów), które zobaczyłby ktoś inny, patrząc na to środowisko z zewnątrz lub jako nowa osoba. Pewnie jest jakaś mądra nazwa na to. Dlatego staram się szukać trochę innych horyzontów, żeby zwyczajnie nie zamknąć się w złotej klatce.
Dobra to teraz 🥩.
Tematy projektowo-zespołowe
Async Remote – Andrzej Krzywda, Robert Pankowecki
Link
Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany – Erin Meyer, Reed Hastings
Link
Inżyniera oprogramowania
Inżynieria oprogramowania według Google. Czego warto się nauczyć o tworzeniu oprogramowania – Titus Winters, Tom Manshreck, Hyrum Wright
Link
Koncepcja Domain-Driven Design. Dostosowywanie architektury aplikacji do strategii biznesowe - Vlad Khononov
Link
Droga Nowoczesnego Architekta – Jakub Kubryński, Łukasz Szydło, Jakub Pilimon, Maciej Aniserowicz
Link
Praca z kodem legacy
Moje ostatnie miesiące, więc szukam źródeł na potęgę.
Legacy Fighter - Jakub Pilimon, Mariusz Gil
Link
Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki – Michael Feathers
Link
Pisanie
Możliwe, że jesteś jednym z tych gości, którzy chcą zacząć tworzyć własne treści. Jeśli szukasz jakiejś źródeł inspiracji motywacji lub po prostu chcesz zobaczyć, z czym to się je to. Ze swojej strony mogę polecić trzy poniższe pozycje. Dwie pierwsze są nastawione na mega praktyczne podejście i są przedstawione z perspektywy programistów.
Ostatnia jest powiedzmy trochę coachowo — motywacyjna. Albo polubisz, albo wyrzucisz za okno.
Blogging for busy Programmers – Andrzej Krzywda
Link
A Developer's Guide to Blogging – Ankur Tyagi
Link
Nikt nie chce czytać Twojego g**wna – Steven Pressfield
Link
Ogólny rozwój
Ego to Twój wróg – Ryan Holiday
Link
Prawa na każdy dzień – Robert Greene
Link
4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss
Link
Odskocznie
Czasami faktycznie może się pojawić przesyt treściami motywacyjno-biznesowo-rozwojowymi. Odkąd pamiętam, miałem nastawienie, że jeżeli mam coś czytać, to musi to być coś, co sprawi, że wstrzyknę sobie nową wiedzę do krwioobiegu. "Muszę przecież ciągle się rozwijać!"
I ten przesyt spowodował, że zacząłem zmuszać się czytania czegoś mądrego lub zwyczajnie tego nie robiłem i zostawałem z wyrzutami. Trochę za sobą powalczyłem i uznałem, że spróbuję jednak poczytać trochę beletrystyki (ulala) i można powiedzieć, że wsiąknąłem.
Przeczytałem dwie poniższe książki (z pewnością je znasz) w przeciągu bodajże trzech tygodni, toteż wrzucam jaki miły dodatek.
Anioły i Demony, Kod Leonarda da Vinci – Dan Brown
Już kiedyś polecałem książeczki
Kilka innych książek, które dodatkowo polecam, znajdziesz w poście na moim blogu:
Wpadnij, daj znać, co myślisz.
A teraz piłeczka w Twoją stronę. Pochwal się, co Ty czytasz/oglądasz.
Dzięki! ✌️