Moje TOP 7 książek, które aktualnie czytam. [Nie tylko dla programistów]
W tym wpisie podzielę się z Tobą listą moich 7 książek dla programistów, które aktualnie czytam. Uważam, że powinieneś również je przeczytać!
W tym wpisie chcę Ci przedstawić 7 książek dla programistów, które przeczytałem oraz takie, których jestem wielkim fanem. To właśnie te książki dały mi sporą dawkę wiedzy, więc nie są to przypadkowe tytuły, które znalazły się na mojej półce. Dwie ostatnie pozycje nie są związane bezpośrednio z programowaniem, ale nie oznacza to, że nie mogą być do skierowane do programistów.
1. Technical Leadership. Od eksperta do lidera. Wydanie II poszerzone
W swojej (uwaga, górnolotne słowo) karierze dotarłem do momentu, w którym chciałbym wejść głębiej w tematy związane z zarządzaniem zespołem. Zdecydowanie brak mi było odpowiedniego źródła sprawdzonej wiedzy i z pomocą (trochę przypadkiem) przyszła mi książka Mariusza Sieraczkiewicza.
Jest napisana tak zwięzłym i łatwym w odbiorze językiem, że miałem realną i prawdziwą radość z jej czytania. TONA konkretnej wiedzy (bez lania wody i owijania w bawełnę) z obszaru rozwoju swoich kompetencji w obszarze zostania liderem w zespole.
2. Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania.
Pierwsza z dwóch polecanych przeze mnie pozycji autorstwa Roberta Martina. Czysta architektura wg. mnie jest skierowana dla osób bardziej zaawansowanych. Autor przedstawia dobre praktyki, jakimi powinni wg. niego kierować się architekci oprogramowania oraz co jest ważne podczas jego rozwoju.
3. Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja
Książka, po którą sięgnąłem jakoś na przełomie 2016/2017 roku kiedy to stawiałem pierwsze kroki jako programista u mojego pierwszego pracodawcy. Pamiętam, że miała na mnie spory wpływ, bo wbiła mi do głowy, że praca programisty nie musi i nie powinna opierać się tylko na napisaniu kodu, który działa i realnie robi to co od niego wymaga twórca. Chodzi o coś więcej, o szacunek do tego co się robi oraz to, że powinieneś wymagać od siebie profesjonalizmu w realizowanej pracy.
Zamierzam odświeżyć tę pozycję w 2021 roku**.** Jestem ciekaw, jaki będzie mój odbiór tej książki po 4 latach.
4. Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty
Tej pozycji z pewnością nie mogłeś przegapić. Chyba pozycja numer 1 jeśli chodzi o książki związane z tematyką programowania. Nie mam nic do dodania – tytuł mówi sam za siebie 🙂 Jeśli z jakiegoś powodu, nie masz tej książki w swojej domowej biblioteczce, to koniecznie nadrób zaległości.
5. Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą
Mój dzień pracy jest dość długi (10 – 12 godzin dziennie to norma), więc siłą rzeczy w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że tak długi czas pracy a dodatkowo fakt, że moje zadania zaczęły być odtwórcze, może mieć destrukcyjny wpływ na moją zdolność generowania pomysłów. A tak się składa, że bardzo lubię tę umiejętność i nie chciałbym z niej rezygnować, więc zacząłem szukać książki, która może podpowiedzieć mi, co mogę z tym fantem zrobić i tak oto trafiłem na tę pozycję.
Autor w całkiem sensowny sposób przedstawia genezę problemów z brakiem kreatywności oraz tłumaczy, w jaki sposób możemy to naprawić. Jeśli chciałbyś popracować nad tą sferą, jakże ważną dla programistów to polecam Ci tę lekturę.
6. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Istny majstersztyk! Dale Carnegie stał się moim idolem 2020 roku. Żałuję, że wcześniej nie sięgnąłem po jego książki. Dale Carnegie na podstawie historii prawdziwych osób przedstawia procesy rządzące kontaktami między ludźmi. Samą pozycję przesłuchałem dwukrotnie w formie audiobooka, a niedawno ruszyłem z trzecim odtworzeniem.
W jasny i klarowny sposób mówi, w jaki sposób powinniśmy rozmawiać z innymi ludźmi, aby nas lubili i szanowali. O ile może brzmieć to jak próba udawania kogoś innego niż jesteśmy, to w istocie jest inaczej. Autor pokazuje, że może to się stać na zasadach win – win. Co ciekawe pozycja ta ma już swoje lata, a jedno z jej ostatnich wydań pochodzi okresu II wojny światowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi, by zyskać ich sympatię, to koniecznie kup swój egzemplarz.
7. Jak przestać się martwić i zacząć żyć
Druga książka Dale’a Carnegiego, którą mam w swojej kolekcji. My jako ludzie mamy tendencję to martwienia się na zapas i to nawet wtedy gdy mamy kontrolę nad sytuacją. U mnie sytuacja wyglądała podobnie, więc szukałem czegoś, co potencjalnie pomogłoby mi z tą trudnością. Wtedy okazało się, że pomoc znajdę u sprawdzonego Dale’a 🙂
Pozycja ta jest pisania w identyczny sposób jak wymieniana wcześniej „Jak przestać się martwić i zacząć żyć”. Oznacza to serie historii ludzi z solidną i łatwą w przyswojeniu analizą autora. Uwierz, autor ma dar przemawiania 🙂 Wnioski, które nasuwają się po przeczytaniu konkretnych historii pomagają spojrzeć na naszą potencjalnie słabą sytuację przez kompletnie inne – prawdziwsze – okulary.
Zaznaczam. To nie jest książka coachingowa.
Tak oto przedstawia się moja lista. Którą z tych pozycji już przeczytałeś?
Czy jest jakaś książka, którą dodałbyś do tej listy?